Artykuły - wydanie Numer 8 - grudzień 2011
Prokuratorzy zasługują na więcej
Przesłanki dla tytułowego twierdzenia dostarczył pewien polityk, stwierdzając, że „Polacy zasługują na więcej”. Drugą przesłankę wymyśliłem sam: prokuratorzy są Polakami. I już sylogizm prawno-polityczny prawie gotowy. Wystarczy tylko wniosek, a on jest właśnie wyrażony w tytule.
Midosław Prawy...zimno w areszcie
Artykuł PDF
Poza protokołem
Protokół w postępowaniu sądowym powinien odzwierciedlać przebieg rozprawy. Powinien, ale pewnie znakomita większość prawników praktyków zgodzi się z twierdzeniem, że pomiędzy tą zasadą a praktyką jej stosowania nie istnieje znak równości.
1
Idiosynkrazja na komorników
AD VOCEM Z nieukrywanym zdziwieniem przeczytałem w „MIDZIE” artykuł Jana Hartmana pt. „Komornicy do sądu”, opatrzony adnotacją, z której wynika, że tekst powstał z punktu widzenia etyka. Jak rozumiem, etyk zajmuje się jedynie badaniem moralności, nie zaś jej stosowaniem. Niestety.
Paradoks otwarcia zawodu notariusza
Samorządy prawnicze stoją obecnie przed powszechnie dyskutowanym problemem tzw. otwarcia zawodu. Dotyczy to także notariuszy.
„Zemsta” w sądzie
Wiele lat temu toczył się proces, w którym powód żądał od prymasa Wyszyńskiego wydania Obrazu Jasnogórskiego. Sąd wyznaczył pełnomocnika z urzędu, który musiał stawać na rozprawach, przepisywać akta, wysyłać odpisy protokołów, składać powodowi szczegółowe sprawozdania z przebiegu postępowania. Nie mógł niczego pominąć, bo powód natychmiast słał skargi do „wszystkich świętych”. Wszystko to trwało, pomimo notoryjnej świadomości, że historia była chora i kompromitowała wymierzanie sprawiedliwości.
1
Hybrydowy notariat
Przeszłość często postrzegana jest z sentymentem lub tęsknotą, jak uroczo pokazał to ostatnio Woody Allen w swoim filmie „O północy w Paryżu”. Teraźniejszość łatwo poddać krytyce. Z kolei na przyszłość każdy ma sto pomysłów i propozycji zmian na lepsze. Jako truizm traktuje się przekonanie, że trwanie to w istocie cofanie się, konserwatyzm tożsamy ze wstecznictwem.
Metka dźwignią handlu
Zachwyt Andy Warhola nad błękitnymi spodniami marki Levis jest jedną z wielu powszechnie znanych odsłon oryginalnej filozofii tego ekscentrycznego artysty. Widział on w produkcie spółki Levi Strauss & Co źródło inspiracji i mawiał, że „zarabiać pieniądze to sztuka, pracować to sztuka, ale robić dobre interesy to sztuka największa”.
Na granicy reguł egzekucji
Z francuskim komornikiem, panią Astrid Desagneaux-Leroy-Beaulieu, rozmawia Jolanta Budzowska
W parze czy osobno?
Rzecz o uwarunkowaniach prawnych wkroczenia egzaminowanego aplikanta lub dymisjonowanego funkcjonariusza publicznego na rynek samodzielnych usług prawniczych.
Sporny zbieg egzekucji sądowych
Dopuszczenie przez prawodawcę możliwości działania wielu komorników w jednym rewirze, czyli obszarze właściwości tego samego sądu rejonowego, spowodowało powstawanie znacznej ilości zbiegów egzekucji sądowych. Problemy z tym związane prawodawca starał się wyeliminować, wprowadzając do Kodeksu postępowania cywilnego art. 773.
Administrowanie w sieci
Użytkownik internetu jako administrator swoich danych osobowych, czyli o problemie rozdzielenia kompetencji i obowiązków w zakresie administrowania zawartością stron internetowych.
Mobbing prawnie kontrolowany
Wydaje się, że polskie regulację prawne dotyczące mobbingu zapewniają dużą przejrzystość sytuacji prawnej poszkodowanego pracownika, dając mu wyraźnie określony pakiet uprawnień.
SPRAWA VARTIC I INNI przeciwko Mołdawii
Z WOKANDY TRYBUNAŁU
SEKCJA TRZECIA
SPRAWA VARTIC I INNI przeciwko Mołdawii
Europejski Trybunał Praw Człowieka (Sekcja Trzecia), zasiadający w składzie Izby:
Josep Casadevall (prezes), Corneliu Bîrsan, Alvina Gyulumyan, Ján Šikuta,
Luis López Guerra, Nona Tsotsoria, Mihai Poalelungi (sędziowie), oraz Santiago Quesada (rejestrator sekcji),
po odbyciu narady na posiedzeniu niejawnym 30 sierpnia 2011 roku,
wydał następujący wyrok:
Sprawa miała swój początek w pięciu skargach (nr 12674/07, 13012/07, 13339/07, 13355/07 i 13368/07) przeciwko Republice Mołdawii i Federacji Rosyjskiej, złożonych do Trybunału, na podstawie Artykułu 34 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności przez pięcioro obywateli Mołdawii: pana Vasile Vartic, pana Ion Ţurcan, pana Ion Tudoreanu, panią Elena Cerneţchi i panią Elena Luniov (skarżący) w dniach: 3 stycznia 2007 roku, 15 stycznia 2007 roku i 1 marca 2007 roku.
W postanowieniu z 10 listopada 2009 roku Trybunał uznał skargi za niedopuszczalne w zakresie, w jakim skierowane były przeciwko Federacji Rosyjskiej. W pozostałym zakresie skargi zostały przyjęte do rozpoznania.Strategia promocji usług prawniczych
Jeśli nie macie uporządkowanej, spójnej i konsekwentnie wdrażanej strategii promocji waszej kancelarii, warto o niej pomyśleć już dziś, ponieważ nie od razu przynosi ona oczekiwane rezultaty. Bardzo ważna jest metodologia budowania takiej strategii.