Nasze działy


Być prawnikiem - Felietony

  • 15.04.2015 - Lucyna Szczepaniak

    Jak grubą skórę ma nosorożec ?

    W mediach bryluje wyolbrzymiony przekaz pomyłek oskarżycieli, tak jakby nigdy nie odnosili żadnych sukcesów. Bywa, że skala zaangażowania mass mediów w tropienie ich błędów, przypomina łowy na grubego zwierza. W tych warunkach można odnieść wrażenie, że przestępcy spontanicznie dokonują samooskarżeń, sami zbierają dowody własnej winy, ochoczo ponoszą karę a nawet z entuzjazmem poddają się izolacji. Trudno walczyć z wiatrakami nawet, jeśli realia są odmienne od utartych stereotypów. Pomimo to, a może właśnie dlatego, warto podejmować batalię o lepsze poznanie. Furtkę do niego uchyliła Fundacja Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. I. Babińskiej.

    Czytaj dalej »

    • 1

  • 30.11.2014 - Agnieszka Swaczyna

    Czy trzeba się bać mediacji?

    Zamiast walczyć z wiatrakami, nauczmy się z mediacji mądrze korzystać i doradzać naszym klientom rozwiązania dla nich najkorzystniejsze, od razu zaznaczę, że mediacja nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli nasz klient dogada się z przeciwnikiem, to nie będzie nasza porażka. Chwała może też spłynąć na nas za to, że potrafiliśmy mądrze doradzić - pisze adw. Agnieszka Swaczyna.

     

    Czytaj dalej »

    • 1

  • 04.06.2013 - Wojciech Bergier

    Prawo w nosie.

    Miesiące spędzone na wąchaniu. Dziesiątki nagród za znalezienie towaru. Wierna służba. Taki już psi los. Amerykańskie psy policyjne ze stanu Waszyngton wyszkolone w poszukiwaniu marihuany wracają do szkoły. Muszą się nauczyć, że marihuana jest legalna. Zakaz machania ogonem z powodu marihuany.

    Czytaj dalej »

  • 22.05.2013 - Martyna Mierzejewska

    KRZYKACZ SĄDOWY vs. POKORNE CIELE

    Mój tata, odkąd sięgam pamięcią, z troską powtarza mi jedno przysłowie: pokorne ciele dwie matki ssie. Jego sens zrozumiałam już jako dorosła osoba. Owym cielęciem jest człowiek, który nie zawsze komentuje, bardziej obserwuje i potrafi z danej sytuacji wyciągnąć więcej korzyści niż strat. Od kiedy występuję przed sądem oraz mam do czynienia z organami ścigania okazji do zastosowania owej mądrości, bynajmniej mi, nie brakuje.

    Czytaj dalej »

  • 20.02.2013 - Klaudyna Krupa

    Prawa człowieka według prawnika. The European Human Rights Moot Court Competition.

    Prawo nie jest proste, nie jest łatwe, nie jest więc, tym bardziej, bezproblemowe – „co do zasady” jest wręcz trudne, skomplikowane, a nawet przebiegłe. Dzięki temu bywa często atrakcyjne. Pytanie tylko, dla kogo? Dura lex sed lex, Ignorantia iuris nocet – czy trywialne, oczywiste niczym Dekalog dla niektórych stwierdzenia mogą stanowić podstawę ku temu, by posługiwać się prawem bezkarnie? Dosłownie – mimo paradoksu?

    Czytaj dalej »

  • 19.02.2013 - Klaudyna Krupa

    Praktykuj prawo w całej Europie! Make a STEP forward...

    Właśnie mijają pierwsze dni nowego 2013 Roku, na który zresztą większość z nas tak usilnie czekała... Wiele nowych, wiele starych, lecz wciąż niezrealizowanych zamiarów.
    Ostatni felieton poświęciłam 20. rocznicy powstania wizji ELSA, wspomniałam także o końcoworocznych podsumowaniach. Przegląd wszystkich najważniejszych, najciekawszych, czy najbardziej nawet przykrych wydarzeń nie miałby sensu, gdybyśmy z całej tej absorbującej reasumpcji nie wyciągali wniosków. Większość z nas to robi, o czym świadczy popularność noworocznych postanowień. Planujemy to, czego wcześniej nie udało się osiągnąć; chcemy pojechać tam, gdzie jeszcze nie byliśmy; mieć to, czego poprzednio nie udało nam się zdobyć - to naturalne.

    Czytaj dalej »

  • 15.12.2012 - Klaudyna Krupa

    Sprawiedliwy świat, w którym szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową

    Zbliżają się święta, kończy się kolejny rok... Ten okres jest dla nas czasem podsumowań: wielkich bądź małych, analiz: dogłębnych i szczegółowych bądź powierzchownych i obojętnych, postanowień: ważnych i przemyślanych bądź nonsensownych i bezpodstawnych. To czas wspomnień, które z każdą kolejną około bożonarodzeniową piosenką, którą nota bene od listopada możemy usłyszeć z każdej strony świata, wzbierają na sile. Zastanawiamy się nad wieloma sytuacjami, zdarzeniami – czy
    w wielu sytuacjach zachowalibyśmy się tak samo? Czy rzeczywiście mieliśmy wpływ na wiele okoliczności?

    Czytaj dalej »

  • 02.11.2012 - MIDA

    Future of Law, Law of the Future.

    Październikowa konferencja Future of Law - interdyscyplinarne spotkanie praktyków prawa i przedstawicieli biznesu organizowane przez Law&Partners Fundation okazała się niezwykle twórczym spotkaniem środowisk przedsiębiorców i prawników.

    Czytaj dalej »

  • 08.10.2012 - Klaudyna Krupa

    ELSA – potęga młodości w prawniczych umysłach!

    Czas studiowania to ponoć „najlepszy okres w życiu”. Czy na pewno? Jeśli tak, to dlaczego? Kiedy cztery lata temu rozpoczynałam studia – to było pierwsze i wciąż powtarzające się stwierdzenie, jakie zewsząd mogłam usłyszeć. Wspomniane „życie studenckie” budzi we mnie jednak dziwne odczucia. Mam lekki niedosyt związany z definicją i bezwarunkowymi skojarzeniami na to hasło, które sugerują przede wszystkim bujne życie towarzyskie. Muszę tu jednak stanowczo stwierdzić, że ten „studencki czas” ma wiele wymiarów i jednym z nich, swoją drogą, bardzo wymiernym i wartościowym jest interesująca i dowolna działalność dodatkowa, w którą można się zaangażować.

    Czytaj dalej »

  • 25.09.2012 - Jarosław Ostrowski

    Prezydent a pozwolenie na broń

    W życiu warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Ku zaskoczeniu niektórych dodam, że ten postulat dotyczy również sfery stanowienia i stosowania prawa, które wspólnie z moralnością winno stanowić zespół spójnych, mądrych i akceptowanych przez ogół reguł. Zdrowy rozsądek leży u podłoża wielu nakazów i zakazów, którymi musimy się podporządkować (często pod groźbą kary). Dla przykładu – pasy w aucie gniotą garderobę ale godzimy się je zapinać, bo zasadniczo rozumiemy i akceptujemy sens takiego obowiązku. Inny przykład ? Godzimy się z ustawodawcą co do tego, że na wyprzedaży w supermarkecie nie można, ot tak po prostu, nabyć eleganckiego sztucera z paczką naboi.

    Czytaj dalej »

    • 1

  • 22.08.2012 - Dariusz Jan Babski

    „O suchym pysku”*

    Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu - Dz. U. Nr 163, poz. 1348 ze zmianami - obowiązuje od ponad 9 lat. Przez ten czas nie zmieniono wysokości opłat za czynności adwokackie.

    Czytaj dalej »

    • 5

  • 21.08.2012 - Mida

    PRAWNICY 2013 – o pasjach i pomaganiu. II akcja charytatywna Fundacji Między Niebem a Ziemią

    „Prawnicy 2013 – o pasjach i pomaganiu” to tegoroczna, druga już akcja Fundacji Między Niebem a Ziemią skierowana do środowiska prawniczego. Fundacja, utworzona przez radcę prawną Sylwię Zarzycką, zaprosiła tym razem do współuczestnictwa w pracy tej organizacji dwunastu prawników – partnerów i wspólników polskich i zagranicznych kancelarii prawnych. Wezmą oni udział w sesji zdjęciowej oraz opowiedzą o pomaganiu i swoich życiowych pasjach. Zwieńczeniem akcji będą: książka, w której zostaną opublikowane rozmowy z prawnikami, oraz kalendarz na 2013 rok.

    Czytaj dalej »

  • 07.08.2012 - Jerzy Marcin Majewski

    O likwidacji znaków sądowych

    Pan Minister Sprawiedliwości pochodzi z Krakowa i nie należy się dziwić, że wydawać pieniędzy nie lubi. Ale dziwi nas, że w uzasadnieniu projektu likwidacji znaków opłaty sądowej pisze, że oszczędności dla Skarbu Państwa inaczej niż poprzez likwidację znaków osiągnąć się nie da. My tutaj w Wielkopolsce rozrzutni nie jesteśmy, no i liczyć i oszczędzać umiemy.

    Czytaj dalej »

    • 3

  • 01.08.2012 - Piotr Dobrołowicz

    Adwokacie! Ruszaj do polityki!

    Adwokatów w polskiej polityce jak na lekarstwo.  Po każdych kolejnych wyborach do Sejmu i Senatu wertujemy listy wybrańców w poszukiwaniu nazwisk znanych i cenionych członków palestry i za każdym razem musimy mierzyć się z rozczarowaniem. Ilość adwokatów w parlamencie - wręcz śladowa. Skutki ich obecności – niezauważalne. Ale czy jedna, dwie rodzynki w cieście mogą zmienić jego smak? Uwznioślić doznania kulinarnie takiej strawy?
    Co zatem stało się z adwokatami, niegdyś bywalcami sejmowymi, tak nieodmiennie pożądanymi w ławach parlamentu, i tak dzisiaj dotkliwie tam nieobecnymi? Czy udało się coś zrobić, by tę niekorzystną sytuację zmienić?

    Czytaj dalej »

  • 17.07.2012 - Józef Pordes

    WPiA UJ okiem prawnika po wstępie do prawoznawstwa i doktrynach

    Wraz z sesją semestr letni dobiegł końca, a dział rekrutacji wkrótce zacznie obwieszczać wszem wobec kto ze świeżo upieczonych maturzystów dostąpi niewątpliwego zaszczytu studiowania prawa w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie. Jest to najlepszy moment na kilka słów o tym, jak wygląda pierwszy rok studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bardzo wiele już na ten temat powiedziano w ciągu ostatniego roku akademickiego, były to jednak głosy w głównej mierze dziennikarzy i publicystów, lub studentów od których ci pierwsi „wyciągnęli” kilka zdań, zamieszczając cytat, który akurat pasował do wymowy artykułu, często opisującego jedynie wyrwany z kontekstu wycinek akademickiej rzeczywistości. Sądzę, że głos studenta, zarówno ceniącego niewątpliwe zalety Alma Mater Jagiellonica, jak i dostrzegającego pewne wady WPiA, może okazać się cenny w dyskusji nad kondycją studiów prawniczych na tym niezwykle poważanym Uniwersytecie. 

     

    Czytaj dalej »

    • 6

1 2 3 4 5