Nasze działy
Być prawnikiem - Felietony
Jak grubą skórę ma nosorożec ?
W mediach bryluje wyolbrzymiony przekaz pomyłek oskarżycieli, tak jakby nigdy nie odnosili żadnych sukcesów. Bywa, że skala zaangażowania mass mediów w tropienie ich błędów, przypomina łowy na grubego zwierza. W tych warunkach można odnieść wrażenie, że przestępcy spontanicznie dokonują samooskarżeń, sami zbierają dowody własnej winy, ochoczo ponoszą karę a nawet z entuzjazmem poddają się izolacji. Trudno walczyć z wiatrakami nawet, jeśli realia są odmienne od utartych stereotypów. Pomimo to, a może właśnie dlatego, warto podejmować batalię o lepsze poznanie. Furtkę do niego uchyliła Fundacja Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. I. Babińskiej.
1
Czy trzeba się bać mediacji?
Zamiast walczyć z wiatrakami, nauczmy się z mediacji mądrze korzystać i doradzać naszym klientom rozwiązania dla nich najkorzystniejsze, od razu zaznaczę, że mediacja nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli nasz klient dogada się z przeciwnikiem, to nie będzie nasza porażka. Chwała może też spłynąć na nas za to, że potrafiliśmy mądrze doradzić - pisze adw. Agnieszka Swaczyna.
1
Prawo w nosie.
Miesiące spędzone na wąchaniu. Dziesiątki nagród za znalezienie towaru. Wierna służba. Taki już psi los. Amerykańskie psy policyjne ze stanu Waszyngton wyszkolone w poszukiwaniu marihuany wracają do szkoły. Muszą się nauczyć, że marihuana jest legalna. Zakaz machania ogonem z powodu marihuany.
KRZYKACZ SĄDOWY vs. POKORNE CIELE
Mój tata, odkąd sięgam pamięcią, z troską powtarza mi jedno przysłowie: pokorne ciele dwie matki ssie. Jego sens zrozumiałam już jako dorosła osoba. Owym cielęciem jest człowiek, który nie zawsze komentuje, bardziej obserwuje i potrafi z danej sytuacji wyciągnąć więcej korzyści niż strat. Od kiedy występuję przed sądem oraz mam do czynienia z organami ścigania okazji do zastosowania owej mądrości, bynajmniej mi, nie brakuje.
Prawa człowieka według prawnika. The European Human Rights Moot Court Competition.
Prawo nie jest proste, nie jest łatwe, nie jest więc, tym bardziej, bezproblemowe – „co do zasady” jest wręcz trudne, skomplikowane, a nawet przebiegłe. Dzięki temu bywa często atrakcyjne. Pytanie tylko, dla kogo? Dura lex sed lex, Ignorantia iuris nocet – czy trywialne, oczywiste niczym Dekalog dla niektórych stwierdzenia mogą stanowić podstawę ku temu, by posługiwać się prawem bezkarnie? Dosłownie – mimo paradoksu?
Praktykuj prawo w całej Europie! Make a STEP forward...
Właśnie mijają pierwsze dni nowego 2013 Roku, na który zresztą większość z nas tak usilnie czekała... Wiele nowych, wiele starych, lecz wciąż niezrealizowanych zamiarów.
Ostatni felieton poświęciłam 20. rocznicy powstania wizji ELSA, wspomniałam także o końcoworocznych podsumowaniach. Przegląd wszystkich najważniejszych, najciekawszych, czy najbardziej nawet przykrych wydarzeń nie miałby sensu, gdybyśmy z całej tej absorbującej reasumpcji nie wyciągali wniosków. Większość z nas to robi, o czym świadczy popularność noworocznych postanowień. Planujemy to, czego wcześniej nie udało się osiągnąć; chcemy pojechać tam, gdzie jeszcze nie byliśmy; mieć to, czego poprzednio nie udało nam się zdobyć - to naturalne.Sprawiedliwy świat, w którym szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową
Zbliżają się święta, kończy się kolejny rok... Ten okres jest dla nas czasem podsumowań: wielkich bądź małych, analiz: dogłębnych i szczegółowych bądź powierzchownych i obojętnych, postanowień: ważnych i przemyślanych bądź nonsensownych i bezpodstawnych. To czas wspomnień, które z każdą kolejną około bożonarodzeniową piosenką, którą nota bene od listopada możemy usłyszeć z każdej strony świata, wzbierają na sile. Zastanawiamy się nad wieloma sytuacjami, zdarzeniami – czy
w wielu sytuacjach zachowalibyśmy się tak samo? Czy rzeczywiście mieliśmy wpływ na wiele okoliczności?Future of Law, Law of the Future.
Październikowa konferencja Future of Law - interdyscyplinarne spotkanie praktyków prawa i przedstawicieli biznesu organizowane przez Law&Partners Fundation okazała się niezwykle twórczym spotkaniem środowisk przedsiębiorców i prawników.
ELSA – potęga młodości w prawniczych umysłach!
Czas studiowania to ponoć „najlepszy okres w życiu”. Czy na pewno? Jeśli tak, to dlaczego? Kiedy cztery lata temu rozpoczynałam studia – to było pierwsze i wciąż powtarzające się stwierdzenie, jakie zewsząd mogłam usłyszeć. Wspomniane „życie studenckie” budzi we mnie jednak dziwne odczucia. Mam lekki niedosyt związany z definicją i bezwarunkowymi skojarzeniami na to hasło, które sugerują przede wszystkim bujne życie towarzyskie. Muszę tu jednak stanowczo stwierdzić, że ten „studencki czas” ma wiele wymiarów i jednym z nich, swoją drogą, bardzo wymiernym i wartościowym jest interesująca i dowolna działalność dodatkowa, w którą można się zaangażować.
Prezydent a pozwolenie na broń
W życiu warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Ku zaskoczeniu niektórych dodam, że ten postulat dotyczy również sfery stanowienia i stosowania prawa, które wspólnie z moralnością winno stanowić zespół spójnych, mądrych i akceptowanych przez ogół reguł. Zdrowy rozsądek leży u podłoża wielu nakazów i zakazów, którymi musimy się podporządkować (często pod groźbą kary). Dla przykładu – pasy w aucie gniotą garderobę ale godzimy się je zapinać, bo zasadniczo rozumiemy i akceptujemy sens takiego obowiązku. Inny przykład ? Godzimy się z ustawodawcą co do tego, że na wyprzedaży w supermarkecie nie można, ot tak po prostu, nabyć eleganckiego sztucera z paczką naboi.
1
„O suchym pysku”*
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu - Dz. U. Nr 163, poz. 1348 ze zmianami - obowiązuje od ponad 9 lat. Przez ten czas nie zmieniono wysokości opłat za czynności adwokackie.
5
PRAWNICY 2013 – o pasjach i pomaganiu. II akcja charytatywna Fundacji Między Niebem a Ziemią
„Prawnicy 2013 – o pasjach i pomaganiu” to tegoroczna, druga już akcja Fundacji Między Niebem a Ziemią skierowana do środowiska prawniczego. Fundacja, utworzona przez radcę prawną Sylwię Zarzycką, zaprosiła tym razem do współuczestnictwa w pracy tej organizacji dwunastu prawników – partnerów i wspólników polskich i zagranicznych kancelarii prawnych. Wezmą oni udział w sesji zdjęciowej oraz opowiedzą o pomaganiu i swoich życiowych pasjach. Zwieńczeniem akcji będą: książka, w której zostaną opublikowane rozmowy z prawnikami, oraz kalendarz na 2013 rok.
O likwidacji znaków sądowych
Pan Minister Sprawiedliwości pochodzi z Krakowa i nie należy się dziwić, że wydawać pieniędzy nie lubi. Ale dziwi nas, że w uzasadnieniu projektu likwidacji znaków opłaty sądowej pisze, że oszczędności dla Skarbu Państwa inaczej niż poprzez likwidację znaków osiągnąć się nie da. My tutaj w Wielkopolsce rozrzutni nie jesteśmy, no i liczyć i oszczędzać umiemy.
3
Adwokacie! Ruszaj do polityki!
Adwokatów w polskiej polityce jak na lekarstwo. Po każdych kolejnych wyborach do Sejmu i Senatu wertujemy listy wybrańców w poszukiwaniu nazwisk znanych i cenionych członków palestry i za każdym razem musimy mierzyć się z rozczarowaniem. Ilość adwokatów w parlamencie - wręcz śladowa. Skutki ich obecności – niezauważalne. Ale czy jedna, dwie rodzynki w cieście mogą zmienić jego smak? Uwznioślić doznania kulinarnie takiej strawy?
Co zatem stało się z adwokatami, niegdyś bywalcami sejmowymi, tak nieodmiennie pożądanymi w ławach parlamentu, i tak dzisiaj dotkliwie tam nieobecnymi? Czy udało się coś zrobić, by tę niekorzystną sytuację zmienić?WPiA UJ okiem prawnika po wstępie do prawoznawstwa i doktrynach
Wraz z sesją semestr letni dobiegł końca, a dział rekrutacji wkrótce zacznie obwieszczać wszem wobec kto ze świeżo upieczonych maturzystów dostąpi niewątpliwego zaszczytu studiowania prawa w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie. Jest to najlepszy moment na kilka słów o tym, jak wygląda pierwszy rok studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bardzo wiele już na ten temat powiedziano w ciągu ostatniego roku akademickiego, były to jednak głosy w głównej mierze dziennikarzy i publicystów, lub studentów od których ci pierwsi „wyciągnęli” kilka zdań, zamieszczając cytat, który akurat pasował do wymowy artykułu, często opisującego jedynie wyrwany z kontekstu wycinek akademickiej rzeczywistości. Sądzę, że głos studenta, zarówno ceniącego niewątpliwe zalety Alma Mater Jagiellonica, jak i dostrzegającego pewne wady WPiA, może okazać się cenny w dyskusji nad kondycją studiów prawniczych na tym niezwykle poważanym Uniwersytecie.
6