Artykuły - wydanie Numer 5 - wrzesień 2011

  • 30.06.2011 - Jan Hartman

    Bez obrazy, Wysoki Sądzie!

    Z powagą sądu sprawa jest niby poważna. Jeśli mamy być społeczeństwem praworządnym, a przynajmniej „prawobojnym”, sędzia musi w nas budzić respekt. Dlaczego? Ano dlatego, że może nas ukarać, jeśli mu podpadniemy. Na przykład wtedy, kiedy powiemy coś nie dość grzecznie. Albo kiedy położymy łapy na pulpicie mównicy dla świadka, zamiast skromnie trzymać je przy sobie…

    Czytaj dalej »

  • 30.06.2011 - Paweł Rysiński

    AD VOCEM Zasada terytorialności - fakty

    W nawiązaniu do treści felietonu adw. Radosława Baszuka „Sąd nie przy Bow Street” z nr 4 „MIDY”.

    Czytaj dalej »

  • 30.06.2011 - Jacek Dubois

    O pieczywie, bimbrze i polityce

    Śledząc zmiany w prawie karnym mam wrażenie, że ustawodawca postanowił przekonać świat przestępczy o prawdziwości powiedzenia „nie myśl o balu, kiedy nie ma szmalu”.

    Czytaj dalej »

  • 30.06.2011 - Andrzej Michałowski

    Sędzia z Teksasu

    „Sprawa byłaby dobra, gdyby nie klient” - mawiają adwokaci. Zdarza się bowiem, że wszystko jest dopracowane, materiał strawny dla żołądka najbardziej odpornego sędziego, scenariusze przećwiczone, wywód prawny więcej niż poprawny, a wszystko przewraca się, bo wyskakuje jakaś nietypowa okoliczność, którą klient zataił. Bywa, że taką nadzwyczajną okolicznością staje się sędzia. Nawet kiwał potwierdzająco głową, uśmiechał się, a z uzasadnienia wyroku wynika, że nie zgadza się albo nie zrozumiał.

    Czytaj dalej »

  • 30.06.2011 - Magdalena Czernicka

    Rozpoznał oskarżonego po obrońcy…

    „Mały świadek koronny” to sprawca popełniający przestępstwo wspólnie z innymi osobami, ujawniający następnie organom ścigania informacje dotyczące osób w nim uczestniczących oraz istotne okoliczności jego popełnienia. „Nagrodą” za pełną lojalność wobec organów ścigania jest nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet możliwość warunkowego zawieszenia jej wykonania.

    Czytaj dalej »

  • 01.07.2011 - Jakub Jacyna

    Palestra dźwignią palestry

    Polemika z tekstem prof. Jana Hartmana „Reklama dźwignią palestry!”, „MIDA” nr 3. „Tak naprawdę etyka nie dostarcza gotowych odpowiedzi, jak mamy postępować, bo musiałaby zastąpić całe życie moralne. I tak samo jak etyka nie zastąpi nikogo w podejmowaniu decyzji moralnych, tak również spontaniczność naszych odruchów moralnych nie gwarantuje doskonałości działania. Dobrzy ludzie też czynią zło”. (wywiad Aleksandry Klich „Kto zna numer do Pana Boga”, „Gazeta Wyborcza”, 25 stycznia 2010.

    Czytaj dalej »

  • 01.07.2011 - Jolanta Budzowska

    Pozostali w domach i umarli

    Z Fabio Alessandronim, adwokatem czynnie zaangażowanym w postępowania sądowe toczące się w związku z następstwami trzęsienie ziemi z 6 kwietnia 2009 roku we włoskim mieście Aquila, rozmawia Jolanta Budzowska.

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Tomasz Szeląg

    Środki dowodowe w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

    Małżeństwo cieszy się w prawie kanonicznym przychylnością prawa, dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości uważa się je za ważne do momentu udowodnienia czegoś przeciwnego. Inaczej mówiąc, istnieje domniemanie, które obowiązuje dopóty, dopóki nie stwierdzi się w toku procesu jego nieważności.

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Mida

    Facebook i doręczanie pism procesowych

    Według prawa angielskiego, procedura doręczania, czyli formalnego przedkładania drugiej stronie pism procesowych, odgrywa kluczową rolę w postępowaniu sądowym. Czy portal społecznościowy może w tym pomóc?
    KORESPONDENT Z SUSSEX DONOSI

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Mida

    Sony kontra hakerzy

    W ostatnich miesiącach oczy wielu przedstawicieli doktryny prawa ze świata, jak i opinii publicznej, zwrócone były na proces toczący się przed Sądem Okręgowym Stanu Kalifornia (United States District Court for the Northern District of California).

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Mateusz Wilczyński

    Problem owoców zatrutego drzewa

    Kwestia owoców zatrutego drzewa często przywołuje na myśl amerykańskie filmy kryminalne, w których przebojowy adwokat w ostatniej chwili wykazuje, że dowody zostały zebrane przez stróżów prawa z naruszeniem przepisów, powodując tym samym nieoczekiwany zwrot akcji, z wypuszczeniem przestępcy na wolność włącznie.

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Michalina Nowokuńska

    Odwrócony kredyt hipoteczny

    Prace nad projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym rozpoczęły się w Polsce w 2008 r. W kwietniu 2010 r. założenia do projektu ustawy były gotowe, jednak zgłoszono do nich 183 uwagi, z których znaczna część została uwzględniona przez Ministerstwo Finansów w założeniach opracowanych w I kwartale 2011 r. Proces legislacyjny jeszcze się nie rozpoczął.

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Mida

    Midosław Prawy

    Artykuł w załącznikach

    Czytaj dalej »

  • 03.07.2011 - Katarzyna Brozynski

    Co jest modne w procesach patentowych

    Wiele produktów i przedmiotów codziennego użytku, takich jak farmaceutyki, kosmetyki, butelki z szamponem, narzędzia, przykrywki na kubki z kawą, a nawet artykuły spożywcze, oznaczonych jest numerem patentowym. W ostatnim czasie sądy federalne w USA przeżywają istny wysyp powództw, w których podnoszony jest zarzut błędnego oznaczenia takich produktów z powodu wygaśnięcia patentów.

    Czytaj dalej »

  • 03.07.2011 - Raquel Lahoz Lerin

    Procedura exequatur w Hiszpanii - PDF

    Artykuł PDF

    Czytaj dalej »

1 2 3