Nasze działy


Korespondent z… donosi

  • 20.06.2012 - MIDA

    Kiedy nagrania DVD mogą odmienić los procesu…


    W celu wykazania, że roszczenie powoda o odszkodowanie jest rażąco wygórowane, w szczególności w zakresie wysokości utraconych zarobków, ubezpieczyciel przedstawił jako dowód filmy DVD prezentujące poszkodowanego w różnych sytuacjach dnia codziennego. Z zaprezentowanych nagrań, wykonanych w okresie 12 miesięcy, wynikało, że powód normalnie funkcjonuje, a jego ruchy nie są w żadnym stopniu ograniczone.

    Czytaj dalej »

  • 22.05.2012 - Mida

    Kontrowersyjny Shell

    Pod koniec października 2011 roku mieszkańcy małej nigeryjskiej wioski Ogale, położonej na terenie bogatej w ropę delty rzeki Niger, wnieśli pozew o astronomiczną kwotę miliarda dolarów przeciwko Royal Dutch Shell PLC - brytyjsko-holenderskiemu gigantowi przemysłu petrochemicznego.

    Czytaj dalej »

  • 02.04.2012 - MIDA

    Macierzyństwo w „rozsądnych granicach"

    W Polsce korzystanie przez pary z usług matek zastępczych, tzw. surogatek, budzi wiele kontrowersji. Inaczej jest w Anglii i Walii. Umowy dotyczące urodzenia dziecka przez surogatkę i oddania go na wychowanie innej parze są tam dopuszczalne, o ile nie prowadzą do wzbogacenia się matki zastępczej, a wydatki wiążące się z wykonaniem tego specyficznego porozumienia mieszczą się w „rozsądnych granicach” (oryg.: reasonable expenses).

    Czytaj dalej »

    • 2

  • 01.10.2011 - MIDA

    Metka dźwignią handlu

    Zachwyt Andy Warhola nad błękitnymi spodniami marki Levis jest jedną z wielu powszechnie znanych odsłon oryginalnej filozofii tego ekscentrycznego artysty. Widział on w produkcie spółki Levi Strauss & Co źródło inspiracji i mawiał, że „zarabiać pieniądze to sztuka, pracować to sztuka, ale robić dobre interesy to sztuka największa”.

    Czytaj dalej »

  • 02.09.2011 - Mida

    Prywatność jak zdrowie

    W USA od kilku lat naruszanie prawa do ochrony danych osobowych poprzez nieuprawniony dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów jest niestety zbyt powszechne. Dotyczy to bezprawnych działań szpitali, centrów medycznych, a przede wszystkim ich pracowników.

    Czytaj dalej »

  • 01.09.2011 - Mida

    Rozkładany fotel

    Pasażerom linii lotniczych przysługują roszczenia nie tylko w razie opóźnienia bądź odwołania lotu…

    Czytaj dalej »

  • 02.08.2011 - Mida

    Sporny tatuaż Mike’a Tysona

    Hollywood słynie przede wszystkim z ogromnej liczby ukazujących się każdego roku produkcji filmowych i częstych skandali z udziałem gwiazd. Mało kto jednak wie, że w tej najsłynniejszej dzielnicy Los Angeles dochodzi też do bardzo ciekawych i nieraz precedensowych sporów sądowych.

    KORESPONDENT Z ST. LOUIS (USA) DONOSI

    Czytaj dalej »

  • 06.07.2011 - Mida

    Wysoka Sprawiedliwość - pdf

    Artykuł PDF

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Mida

    Sony kontra hakerzy

    W ostatnich miesiącach oczy wielu przedstawicieli doktryny prawa ze świata, jak i opinii publicznej, zwrócone były na proces toczący się przed Sądem Okręgowym Stanu Kalifornia (United States District Court for the Northern District of California).

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Mida

    Facebook i doręczanie pism procesowych

    Według prawa angielskiego, procedura doręczania, czyli formalnego przedkładania drugiej stronie pism procesowych, odgrywa kluczową rolę w postępowaniu sądowym. Czy portal społecznościowy może w tym pomóc?
    KORESPONDENT Z SUSSEX DONOSI

    Czytaj dalej »

  • 05.06.2011 - Mida

    Terminator w słusznej sprawie

    W wyniku zabiegów Arnolda Schwarzeneggera, gubernatora Stanu Kalifornia, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zajmował się sprawą, której istota sprowadzała się do wyjaśnienia kwestii, czy przepisy sekcji 1746 - 1746.5 California Civil Code, zakazujące sprzedaży gier wideo o treściach związanych z przemocą nieletnim poniżej 18. roku życia, są zgodne z Pierwszą Poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki: „Kongres nie może stanowić ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych; ani ustaw ograniczających wolność słowa lub prasy, albo naruszających prawo do spokojnego odbywania zebrań i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd”.

    Czytaj dalej »

  • 04.06.2011 - Mida

    Zakres obowiązku informacyjnego banków

    Niemiecki Sąd Najwyższy (Bundesgerichtshof; BGH) w wyroku z 22 marca 2011 r. (sygn. akt XI ZR 33/10) rozstrzygnął kwestię zakresu obowiązku informacyjnego banku podczas zawierania z klientami tzw. umów „swap”. Stwierdził, że Deutsche Bank (DB) naruszył ciążący na nim obowiązek informacyjny, w związku z czym musi zapłacić swojemu byłemu klientowi ok. 500 tys. euro odszkodowania.

    Czytaj dalej »

  • 07.05.2011 - Małgorzata Kiełtyka

    Zasady obliczania odszkodowań w sprawach personal injury w Anglii i Walii

    System prawa angielskiego przewiduje trzy główne typy odszkodowań w przypadku szkód na osobie: odszkodowanie za szkody ogólne (general damages), za szkody wymierne (special damages) oraz odszkodowanie represyjne (punitive damages).

    Czytaj dalej »

  • 08.04.2011 - Wojciech Bergier

    Podwyższony standard dowodowy w USA

    W postępowaniu dowodowym nie zawsze wystarcza zwykła przewaga dowodów na rzecz jednej ze stron procesu, lecz konieczne jest tzw. jasne i przekonujące udowodnienie faktów. Rozstrzygnięcia sporu między Microsoftem a firmą i4i będzie miało daleko idące konsekwencje dla innych sporów o ochronę patentową w Stanach Zjednoczonych.

    Czytaj dalej »

  • 07.04.2011 - Mida

    YouTube i Facebook jako miejsca publikacji orzeczeń sądowych

    Rok 2010 był pierwszym w historii, w którym wyroki sądowe zostały opublikowane na popularnych platformach społecznościowych. Wiedeński Sąd Gospodarczy (Handelsgericht Wien) nakazał umieszczenie dwóch swoich orzeczeń na Facebooku i na YouTube.

    Czytaj dalej »