Artykuły - wydanie Numer 6 - październik 2011

 • 31.07.2011 - Jolanta Budzowska

  EDYTORIAL do numeru październikowego

  Rozmawiałam niedawno ze smutną Greczynką, partnerem w wiodącej kancelarii w Atenach. Przyznała, że na brak zleceń greccy prawnicy obecnie nie narzekają.

  Czytaj dalej »

 • 31.07.2011 - Jan Hartman

  Rejent na wrotkach

  Wszystko płynie... Miał tak powiedzieć Heraklit, ale nie powiedział. Przesłanie wszak zostawił jasne: wszystko się zmienia i do tej zmienności lepiej się dostosować, bo choćbyś się nie wiem jak zaparł, rydwan czasu potoczy się dalej.

  Czytaj dalej »

 • 31.07.2011 - Andrzej Łyś

  Głos sprawiedliwości

  Jako prawnicy z radością i satysfakcją musimy przyjąć, że stałym współpracownikiem „MIDY”, magazynu debiutującego, a więc dopiero próbującego określić swój merytoryczny poziom, został Pan Prof. Jan Hartman. Jego zdroworozsądkowych, nigdy nijakich, przy tym pięknie podanych opinii ciągle zbyt mało w - jak to się teraz modnie określa - przestrzeni publicznej.

  Czytaj dalej »

 • 31.07.2011 - Sylwia Zarzycka

  Pomoc między Niebem a Ziemią

  Chęć zrobienia czegoś wspaniałego towarzyszyła mi od kilku lat. Chciałam pomagać innym, bo radość dawania jest piękniejsza niż otrzymywania, a kontakt z osobami, które nie mogą żyć pełnią życia, uwrażliwia i uszlachetnia.

  Czytaj dalej »

 • 31.07.2011 - Dr Marlena Pecyna

  Nauka a Praktyka prawnicza

  Czy polski profesor przygotowujący opinie prawne może zostać oceniony jako „handlujący wiedzą”? Czy pracownik naukowy uczelni prowadzący praktykę prawniczą powinien zostać uznany w pracy naukowej za „hobbystę” i „niewolnika swoich poglądów” lub „lobbystę cudzych interesów”? Czy nauczanie prawa z istoty nie idzie w parze z praktyką prawniczą?

  Czytaj dalej »

 • 01.08.2011 - Andrzej Zwara

  W sidłach statystyki

  Nie pamiętam wyborów, przed którymi nastąpił większy wysyp propozycji dotyczących zawodów prawniczych niż obecnie. Kłopot polega na tym, że w walce o głosy wyborców niektórzy politycy najwyraźniej zapomnieli, iż liczba prawników rośnie o wiele szybciej niż słupki w przedwyborczych sondażach.

  Czytaj dalej »

 • 01.08.2011 - Andrzej Michałowski

  Słowa na wiatr

  Sędzia nie rozpoczynał rozprawy, mimo że wszyscy zajęli już miejsca. „Czy na coś czekamy Wysoki Sądzie ?” - zapytał adwokat. Odpowiedź zabrzmiała dość agresywnie: „Czekamy, aż pan zapnie togę”.

  Czytaj dalej »

 • 01.08.2011 - Bartłomiej Raczkowski

  Kim powinien być prawnik

  Kim jest prawnik w tych nowoczesnych, globalistycznych, korporacyjnych czasach? Nie jest tylko doradcą, nie jest tylko powiernikiem problemów, szczęść i nieszczęść... Jest kimś o wiele ważniejszym.

  Czytaj dalej »

  • 1

 • 01.08.2011 - Mida

  Prawnik jak lekarz

  Do prawników, wbrew regułom zarządzania, rzadko dociera zwrotna informacja na temat oceny ich pracy. Próbujemy to zmienić. Nasze pytania kierujemy do pierwszoplanowych postaci życia gospodarczego w Polsce.

  Czytaj dalej »

 • 01.08.2011 - Mida

  Tybet na Środkowej Drodze

  Z Lobsangiem Sangay, doktorem prawa z Harwardzkiej Szkoły Prawa, kolejnym Kalon Tripą, szefem gabinetu Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie, rozmawia Jolanta Budzowska.

  Czytaj dalej »

 • 01.08.2011 - Józef Gurgul

  Temida i sprawa opaski na oczach

  Pani Mecenas Małgorzaty Dąbrowskiej-Kardas artykuł pt. „W kierunku kontradyktoryjności procesu karnego" („MIDA”, nr 3, 2011) przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem. Zaciekawiły mnie śmiałe oceny, propozycje i nawet recepty na uzdrowienie prokuratury i sądu z rozmaitych przypadłości. Zabrakło mi w nich jednak jakichkolwiek odniesień do społecznie i moralnie doniosłego przesłania myśli Monteskiusza: „Przyczyna wszelkiego skażenia tkwi w bezkarności zbrodni”.

  Czytaj dalej »

 • 02.08.2011 - Mida

  Sporny tatuaż Mike’a Tysona

  Hollywood słynie przede wszystkim z ogromnej liczby ukazujących się każdego roku produkcji filmowych i częstych skandali z udziałem gwiazd. Mało kto jednak wie, że w tej najsłynniejszej dzielnicy Los Angeles dochodzi też do bardzo ciekawych i nieraz precedensowych sporów sądowych.

  KORESPONDENT Z ST. LOUIS (USA) DONOSI

  Czytaj dalej »

 • 02.08.2011 - Marcin Popowski

  Pogrzeb Sherlocka Holmesa

  Współpraca detektywa i organów ścigania nie istnieje. I jest niemożliwa: nie ma współpracy bez wymiany informacji, a wymiany informacji ze względu na obecne zapisy ustawowe być nie może.

  Czytaj dalej »

 • 02.08.2011 - Przemysław Roguski

  Ubezpieczenia ochrony prawnej w Niemczech

  Ubezpieczenia ochrony prawnej cieszą się w Niemczech dużą popularnością. W roku 2008 łączna liczba takich polis wynosiła 20 mln 570 tys. Rocznie odnotowuje się w tym kraju ok. 3,8 mln wypadków ubezpieczeniowych, a suma składek przekracza 3,2 mld euro. Pokrywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe koszty wynoszą 10-15 proc. rocznych obrotów na rynku doradztwa prawnego, co czyni ubezpieczycieli ważnymi graczami na niemieckim rynku prawnym.

  Czytaj dalej »

 • 02.08.2011 - Raquel Lahoz Lerin

  Europejski Nakaz Dowodowy

  Decyzja Ramowa Rady 2008/978/WSiSW z 18 grudnia 2008 roku w sprawie Europejskiego Nakazu Dowodowego, dotyczącego przedmiotów, dokumentów i danych, które mają zostać wykorzystane w postępowaniach w sprawach karnych.

  Czytaj dalej »

1 2 3