Artykuły - wydanie Numer 7 - listopad 2011
Komornicy do sądu! Komornicy do sądu!
Jak to możliwe, że niektórzy komornicy, zajmujący środki na kontach zadłużonych szpitali, pobierają opłaty egzekucyjne w wysokości 15 proc., a nie 8 proc., skoro ustawa o komornikach mówi, że w przypadku egzekucji z rachunku bankowego „komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8 proc. wartości wyegzekwowanego mienia”? Widocznie czują się bardzo pewni siebie i lubią pieniądze.
1
Stop korporacji głupoty!
Należę do osób, które mogłyby pozwać posła Gowina za słowa: „(…) po straszliwych bojach Sejm jest bliski przyjęcia ustawy rozszczelniającej korporację prawniczą. I oto środowisko prawnicze przystąpiło do kontrataku. Protest przeciwko ustawie podpisały korporacje adwokackie z 23 krajów. Powołują się - a jakże - na prawa człowieka. Któryż to już raz wzniosła idea służy do przykrywania złodziejstwa i oszustwa (...)”.
Niezależność prokuratorska - prawda czy mit
W kwietniu 2010 r. doszło do rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jak wygląda obecnie prokuratorska niezależność i jej gwarancje pod rządami znowelizowanej ustawy?
Polski notariat na rozstajach
Czy dwadzieścia lat po reprywatyzacji polskiego notariatu można mówić o jego kryzysie?
Pamiętam jeszcze czasy państwowego biura notarialnego, kiedy na podpisanie umowy klienci czekali bardzo długo. Rezultatem był jednak akt notarialny, dokumentujący, tak jak dziś, przeniesienie własności nieruchomości. Tego w ustroju socjalistycznym nie udało się zniszczyć.
Równi, równiejsi i trochę nierówni
Sędziowie rzadko mają okazję poznać vox populi o wydawanych przez siebie orzeczeniach. Większość komentarzy wygłaszanych jest na korytarzu, po opuszczeniu przez publiczność sali sądowej. Także przed prokuratorem rzadko który z podsądnych otwiera serce, zatem i oni nieświadomi są opinii o swojej pracy.
Bałwochwalstwo procedury
Stwierdzenie, że prawo jest złe, to truizm. Z grubsza znamy przyczyny tego zła, choć niewiele czynimy z tą wiedzą. Jedną z przyczyn mizernej jakości prawa jest nadmierny wzrost roli wszelkich przepisów proceduralnych i chwiejna ich wykładnia.
MIDOSŁAW PRAWY… i pacyfistyczne cukierki – PDF
Artykuł PDF
Skutecznie przed sądem
Nigdy nie rezygnuj z argumentacji słownej. Jest to twoja jedyna szansa na nawiązanie dialogu z sądem, ostatnia szansa na przekonanie go do zmiany decyzji.
Z pamiętnika młodej aplikantki (adwokackiej)
Po wielu dniach żmudnych przygotowań do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką otrzymałam długo wyczekiwany list z informacją o przyjęciu na rozpoczynające się w styczniu 2010 roku szkolenie.
Świat biznesowy odjechał
Do prawników, wbrew regułom zarządzania, rzadko dociera zwrotna informacja na temat oceny ich pracy. Spróbujmy to zmienić. Nasze pytania kierujemy do pierwszoplanowych postaci życia gospodarczego w Polsce.
Rozkładany fotel
Pasażerom linii lotniczych przysługują roszczenia nie tylko w razie opóźnienia bądź odwołania lotu…
Prywatność jak zdrowie
W USA od kilku lat naruszanie prawa do ochrony danych osobowych poprzez nieuprawniony dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów jest niestety zbyt powszechne. Dotyczy to bezprawnych działań szpitali, centrów medycznych, a przede wszystkim ich pracowników.
Notariat najwyższych kompetencji
Z Kerrem Milliganem, notariuszem z prestiżowej londyńskiej kancelarii De Pinna, rozmawia Jolanta Budzowska
Opłaty bez podpowiedzi Sądu Najwyższego
Temat artykułu wymusiło życie sądowe, konfrontując mnie z niejednolitymi orzeczeniami w zakresie wzywania o braki formalne w elektronicznym postępowaniu upominawczym.