Lista autorów


Jacek Skała

Prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza, wiceprzewodniczący Prezydium Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, administrator forum dyskusyjnego: www.prokuratorzy.net. Uczestniczy jako ekspert w pracach legislacyjnych. Były instruktor narciarski, w wolnych chwilach często widywany na trasach narciarskich i boiskach piłkarskich. Miłośnik kuchni śródziemnomorskiej i wina.

 

Artykuły autora


 • 19.02.2013 - Jacek Skała

  V edycja akcji "Prawnicy chorym dzieciom"

  2 grudnia 2012 r. odbyła się kolejna, piąta już edycja organizowanej na rzecz Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu akcji „Prawnicy chorym dzieciom.”  Do akcji czynnie włączyli się krakowscy prawnicy w tym liczna grupa prokuratorów ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. W organizowanym w gościnnych progach Akademii Ekonomicznej turnieju piłkarskim, jak można było się spodziewać, zwyciężyła drużyna gwiazd polskiej piłki nożnej.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 03.04.2012 - Jacek Skała

  Nieetyczny kodeks etyki

  Jeszcze na aplikacji po raz pierwszy zetknąłem się z zagadnieniem etyki w zawodzie prokuratora.  Na zajęciach w krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej, prowadząca je prokurator zwróciła się z pytaniem, czy kodeks etyki prokuratora jest potrzebny. W odpowiedzi jeden z aplikantów retorycznie zapytał – w jakim celu, przecież mają takie kodeksy lekarze i co z tego wynika? Choć nie takiej odpowiedzi oczekiwano, nie sposób odmówić racji temu rozumowaniu.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 19.02.2012 - Jacek Skała

  Niezależność prokuratorów wymaga dodatkowych gwarancji

  Na ile zmieniła się formalnie i praktycznie sytuacja szeregowego prokuratora prowadzącego śledztwa? Jak pod rządami znowelizowanej ustawy kształtuje się system prawnych gwarancji niezależności? Są to z jednej strony pytania o nowe brzmienie art. 8 ustawy o prokuraturze, z drugiej zaś o aspekty praktyczne zagadnienia. O przyszłość niezależności prokuratorów.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 30.08.2011 - Jacek Skała

  Niezależność prokuratorska - prawda czy mit

  W kwietniu 2010 r. doszło do rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jak wygląda obecnie prokuratorska niezależność i jej gwarancje pod rządami znowelizowanej ustawy?

  Czytaj dalej »

  • 0