Nasze działy


Prawo karne

  • 07.08.2012 - Paweł Kaliszczak

    Znaczenie współpracy prokuratora i biegłego z zakresu medycyny sądowej dla prawidłowego przebiegu postępowania karnego

    Zagadnie współpracy organów śledczych z biegłymi stanowi ciekawy temat do rozważań naukowych i publicystycznych. Historycznie rzecz ujmując, metodykę śledczą ukształtował ścisły związek medycyny sądowej i kryminalistyki, pojmowanej jako rodzaj nauki praktycznej, polegającej na stosowaniu metod i środków dla celów wykrywczych i dowodowych. Można zaryzykować stwierdzenie, że metodyka kryminalistyczna powstała na bazie doświadczeń medyków sądowych. Pisze o tym dokładnie J. Thorwald w klasycznym dziele „Stulecie detektywów”.

    Czytaj dalej »

    • 1

  • 24.05.2012 - Jan Wojtasik

    VIII Ogólnopolskie Seminarium Kryminalistyczne w Zielonej Górze – Jesionce

    Zielonogórskie seminaria kryminalistyczne mają już swoją tradycję. Odbywają się bowiem nieprzerwanie już od 8 lat. Mają też swoją niepowtarzalną formułę. Ich uczestnikami są prokuratorzy, sędziowie, policjanci i funkcjonariusze innych służb zajmujących się wykrywaniem sprawców przestępstw i przeprowadzaniem dowodów ich winy, naukowcy, a także eksperci różnych specjalności. Od samego początku celem seminarium było nie tylko upowszechnianie wysoce specjalistycznej wiedzy z zakresu kryminalistyki i pozostałych nauk sądowych, ale także integrowanie przedstawicieli wszystkich środowisk profesjonalnych zaangażowanych w realizację zadań postępowania karnego.

    Czytaj dalej »

  • 12.03.2012 - Michał Szwast, Marcin Szwed

    EURO 2012 nie zwalnia z przestrzegania Konstytucji RP

    Określanie znamion wykroczenia w regulaminie obiektu sportowego jest rażąco sprzeczne z Konstytucją RP - uważają prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

    Czytaj dalej »

    • 1

  • 12.03.2012 - Jan Wojtasik

    Słowa złe, czyli (bez)granice wolności

    „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”. Przytoczne zdanie pochodzi oczywiście z obowiązującej w Polsce Konstytucji. Jak powszechnie wiadomo, Konstytucja jest najważniejszym źródłem prawa krajowego.
    rys. Hanna Kotowska


     


     

    Czytaj dalej »

  • 02.09.2011 - Krzysztof Ślaski

    Prawda czy fałsz

    Ze sfałszowanymi dokumentami jest dokładnie tak jak z bakterią E.coli. Większość uważa, że występuje ona jedynie w ogórkach z Hiszpanii lub kiełkach z Niemiec, ale z podobnymi organizmami spotykamy się na co dzień, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podobne zjawisko obserwujemy podczas posługiwania się dokumentami.

    Czytaj dalej »

  • 02.07.2011 - Cezary Kąkol

    Nowe przestępstwo: uporczywe nękanie!

    Jeżeli wielokrotne próby nawiązania kontaktu z inną osobą, poprzez uporczywe telefonowanie, wysyłanie maili czy wystawanie pod domem, przekraczają przyjęte społecznie normy i stają się dla ich adresata zbyt uciążliwe, są przestępstwem. Przewiduje to obowiązujący od 6 czerwca 2011 r. art. 190a § 1 k.k., penalizujący uporczywe nękanie, czyli tzw. stalking.

    Czytaj dalej »

  • 11.06.2011 - Cezary Kąkol

    Zakaz stadionowy, czyli o „czerwonych kartkach” dla kiboli

    Do zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach nie wystarczy stworzenie skutecznych instrumentów karania chuliganów wysokimi grzywnami czy karą więzienia. Konieczne jest także zapobieganie ich uczestnictwu w kolejnych imprezach.

    Czytaj dalej »

  • 10.05.2011 - Andrzej Karczewski

    Odpowiedzialność karna pracodawców – zaliczki na podatek dochodowy

    Problematyka odpowiedzialności karnej osób zajmujących się prowadzeniem spraw spółek prawa handlowego za nieodprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy w odpowiedniej wysokości jest zagadnieniem zawsze aktualnym. Jeśli wziąć pod uwagę stopień skomplikowania prawa podatkowego i rozbieżne orzecznictwo sądów administracyjnych, nie jest trudno o błąd decyzyjny w tym zakresie.

    Czytaj dalej »