Lista autorów


Maciej Czajka

Sędzia Sądu Rejonowego w Wieliczce, wcześniej asystent w Katedrze Postępowania Karnego UJ. Doktor prawa z zakresu procedury karnej. Prywatnie mąż sędzi cywilistki, ojciec dwójki dzieci, fan futbolu i dobrej kuchni.

Artykuły autora


 • 14.10.2014 - Maciej Czajka

  Sudoku na ponad 400 osób, czyli Spartakiada Prawników okiem Organizatora

  10 września 2014 roku, godzina 15.00 - to godzina „zero” – zaczynamy rejestrację. Po północy dostajemy maila: „Dzień dobry, uprzejmie informuję, że z uwagi na dogodne połączenie PKP planowany mój przyjazd nastąpi o godz. 13.00”. No cóż, cały czas się uczymy – godzina zero to ta godzina, którą wskazują uczestnicy, a nie nasze perfekcyjne założenia. Chcąc nie chcąc, otwieramy o 13.00 – elastyczność albo śmierć, to hasło które każdy organizator powinien mieć wypisane w sercu.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 03.09.2011 - Maciej Czajka

  W stronę kontradyktoryjności procesu karnego - głos sędziego

  Teksty mecenas Małgorzaty Dąbrowskiej-Kardas i prokuratora Józefa Gurgula dotyczące kontradyktoryjności, opublikowane w trzecim i szóstym numerze „MIDY”, wskazują na niezwykłe powiązanie sposobu prowadzenia sporu przed sądem z kwestią prawdy materialnej.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 01.05.2011 - Maciej Czajka

  Wyrok uzasadnia się sam… (polemika)

  Mając zaszczyt być stałym współpracownikiem magazynu „MIDA” (a nawet w jakimś stopniu jego akuszerem – ot, przewrotności języka politycznie poprawnego), jeszcze na etapie przedwydawniczym z zainteresowaniem zapoznałem się z tym, co Profesor-etyk ma do powiedzenia na temat tak mi bliski.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 10.04.2011 - Maciej Czajka

  Jawność akt sprawy przy stosowaniu tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym

  Kwestia dostępu do akt sprawy karnej nie stanowi problemu w postępowaniu sądowym. W postępowaniu przygotowawczym stanowi zagadnienie kontrowersyjne, zwłaszcza w przypadku wniosków dotyczących tymczasowego aresztowania.

  Czytaj dalej »

  • 0