Nasze działy


(K)to Mida nie błądzi

  • 22.10.2012 - Agnieszka Choduń

    Język na wokandzie

    Wcześniej, czy później każdy prawnik uświadamia sobie, że jego podstawowym narzędziem pracy jest język . Przy czym, by był on skutecznym narzędziem musi spełnić szereg wymogów. Z jednej strony jest to wymóg precyzji, którego realizacja zapewnia jednoznaczność wypowiedzi.  Z drugiej strony jest to komunikatywność, o którą należy dbać uzależniając dobór środków językowych od kategorii odbiorców komunikatu. Najważniejsze jednak, by to, co mówi (pisze) prawnik było adekwatne do tego, co chce przekazać. Poza tym  oczywiście należy posługiwać się językiem w sposób poprawny, zgodny z wymogami norm poprawnościowych języka polskiego. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że spełnienie wszystkich tych wymogów łącznie jest prawie niemożliwe.

    Czytaj dalej »

    • 2

  • 20.06.2012 - Katarzyna Sasińska

    Perspektywa aplikanta -szansa na łatwiejszy start?

    Ukończenie studiów prawniczych, a w końcu aplikacji jest marzeniem każdego, kto poważnie myśli o zawodzie adwokata czy radcy prawnego. Aplikacja jest czasem, w którym zgłębiamy tajniki prawa, uczestniczymy w rozprawach, zdobywamy cenną wiedzę pod skrzydłami już doświadczonego prawnika. Jednak każdy myśli o tym, by jak najszybciej pracować na własny rachunek i przede wszystkim na własne nazwisko.

    Czytaj dalej »

    • 1

  • 20.04.2012 - Maciej Gajewski

    Tworzenie firmowej kolekcji dzieł sztuki

    Inwestowanie w sztukę od pewnego czasu jest w modzie. Tym razem moda ma jednak swoje głębokie uzasadnienie ekonomiczne. Lokowaniem kapitału w dzieła sztuki zainteresowani są zarówno inwestorzy nastawieni na wysoki zysk, jak i pragnący przede wszystkim bezpieczeństwa i stabilności swoich pieniędzy. Jeśli dodać do tego ogromny potencjał sztuki z punktu widzenia wspierania wizerunku i promowania marek, nikogo nie zdziwi to, że w liczących się przedsiębiorstwach kolekcje sztuki stają się standardem.

    Czytaj dalej »

  • 26.03.2012 - Jacek Rozenek

    Zasady budowania efektywnego zespołu

    Pracując od lat z menedżerami różnych branż na polskim rynku zauważam wciąż aktualny i palący problem, który można streścić w pytaniu: jak zbudować i utrzymać efektywny zespół realizujący cele organizacji?

    Czytaj dalej »

  • 03.10.2011 - Agata Michalina Wolińska

    Uzyskiwanie uprawnień adwokackich w Austrii

    Uzyskanie uprawnień adwokackich w Austrii tylko z pozoru wydaje się bardzo łatwe. Prowadzą do tego dwie drogi. Pierwsza - przez proces aplikacji i druga - dla tych, którzy uprawnienia adwokackie już uzyskali w Polsce - poprzez wpisanie na listę adwokatów europejskich w Austrii.

    Czytaj dalej »

  • 03.10.2011 - Łukasz Górka

    Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej w praktyce…

    Prowadzenie własnej firmy to zadanie niezwykle wymagające i odpowiedzialne nawet dla przedstawicieli tak przedsiębiorczego narodu jak nasz. Obciążenia podatkowe i biurokratyczne potrafią znacząco to zadanie utrudnić. Inicjatywy takie jak „Przyjazne Państwo” dążą do korzystnych zmian w tym zakresie. Spróbujmy zweryfikować, jak wygląda swoboda prowadzenia działalności gospodarczej w praktyce na przykładzie wkładów kapitałowych do spółek osobowych.

    Czytaj dalej »

  • 05.09.2011 - Maciej Gajewski

    Artystyczne aktywa

    Dzieła sztuki stanowią doskonałą alternatywę dla osób szukających atrakcyjnej i bezpiecznej formy lokaty kapitału.

    Czytaj dalej »

  • 03.09.2011 - Łukasz Górka

    Podatkowa łamigłówka

    Jak zwykle z końcem roku należy podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej w roku następnym. Wybór to niełatwy, ponieważ antycypuje przyszłe i niepewne zjawiska. Oto podstawowe zasady, jakimi powinniśmy się kierować przy optymalizowaniu naszych obciążeń podatkowych.

    Czytaj dalej »

  • 04.08.2011 - Piotr Gmurczyk

    Zbawienny backup

    Każdy użytkownik komputera spotkał się kiedyś z nieprzyjemną sytuacją utraty jakichś plików, a dane zawarte w utraconych dokumentach, poczcie czy zdjęciach mogą niekiedy przewyższać wielokrotnie wartością komputer, na ??którym były zapisane…

    Czytaj dalej »

  • 03.07.2011 - Jacek Rozenek

    Sztuka wystąpień publicznych: wywiad telewizyjny

    Wywiad telewizyjny jest to rozmowa dziennikarza z budzącą zainteresowanie osobą, przeznaczona do wyemitowania w telewizji.

    Czytaj dalej »

  • 03.07.2011 - Jacek Rozenek

    Sztuka wystąpień publicznych wywiad radiowy

    O ile wystąpienia telewizyjne budzą wiele emocji, bo chcielibyśmy występować i jednocześnie paraliżuje nas trema i świadomość, że ogląda nas kilkaset tysięcy ludzi, o tyle wypowiedzi radiowe, mając często podobne audytorium, kuszą atmosferą intymności i niekonwencjonalnym sposobem przekazu.

    Czytaj dalej »

  • 03.07.2011 - Grzegorz Krzemiński

    Zabezpieczenie kancelarii prawnej

    System bezpieczeństwa to dość szerokie pojęcie. Jego rozległość zależy tak naprawdę od tego, jak je zdefiniujemy. Może ono zawierać elementy związane z zabezpieczeniem technicznym, bezpośrednią ochroną fizyczną czy środkami organizacyjnymi, takimi jak określony ruch osobowy, czyli prozaiczne ustalenie, kto, gdzie i jak może wejść.

    Czytaj dalej »

  • 14.06.2011 - Jacek Rozenek

    Głos, czyli wrota duszy

    Jak pokazują liczne badania i wieloletnia praktyka, istnieje kilka elementów wpływających na to, jak jesteśmy postrzegani i - co za tym idzie - jakie efekty osiągamy. Jednym z tych elementów jest głos i dykcja, czyli wyrazistość mówienia.

    Czytaj dalej »