Lista autorów
Artykuły autora
Sprawiedliwość w powiedzeniach i przysłowiach
Życie każdego człowieka zakorzenione jest w określonej świadomości prawnej. Jest ona, co zrozumiałe, odmiennie postrzegana w różnych środowiskach, co powoduje, że w potocznym języku pojawiaj się wiele zwrotów czy powiedzeń związanych z wymiarem sprawiedliwości i szeroko rozumianym prawem.
1
Upadek i zagłada templariuszy
Proces templariuszy, największy proces średniowiecznej Europy, był wydarzeniem znanym i szeroko komentowanym zarówno ówcześnie, jak i z punktu widzenia pokoleń późniejszych. Wokół czysto militarnej organizacji rycerstwa średniowiecznego powstało wiele, do dziś nie wygasłych kontrowersji i spekulacji.
0
Obyczajowość w prawie krzyżowców
Kodeks karny z Nabulusu ukazuje specyfikę XII-wiecznego prawa. Zawiera wpływy obcych praw, ma charakter prewencji generalnej, przewiduje kary mutylacyjne i kwalifikowaną karę śmierci przez spalenie na stosie. Wymieniono w nim również najczęściej spotykane wówczas przestępstwa, choć sprawa rzecz jasna jest dyskusyjna.
0
Jak to dawniej z prawem bywało…
Miechów należał w przeszłości do ośrodków miejskich o drugorzędnym, a nawet trzeciorzędnym znaczeniu, ale w historii Miechowa odnajdujemy niepowtarzalny kalejdoskop specyfiki polskiego wymiaru sprawiedliwości.
0