09.04.2012 - Sławek Muturi

Zacznij od wizji

Wiele osób, gdy już podejmie decyzję, że chce osiągnąć wolność finansową w oparciu o portfel posiadanych nieruchomości na wynajem, pyta mnie: „Sławek, od czego mam zacząć?”. Odpowiadam niezmiennie: „Zacznij od... końca, czyli od swojej wizji”.
Mamy rok 2012. W którym roku chciałabyś osiągnąć wolność finansową? Jaki poziom pasywnych dochodów będzie wtedy wystarczający dla pokrycia normalnych comiesięcznych wydatków na utrzymanie twoje i twojej rodziny? Nie są to tak banalne pytania, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Zbudowanie wolności finansowej to proces długi – kilkunasto-, może nawet dwudziestokilkuletni. Nie jest łatwo planować w tak odległym horyzoncie.

 • 0

 • Ocena:

  5

  (1)

Po pierwsze, niewiele osób przyzwyczajonych jest do wyobrażania sobie, jak ich życie będzie wyglądało w 2026 czy w 2032 roku. Po drugie, są świadomi tego, że wiele się w ich życiu może zdarzyć, jest wiele niewiadomych. Pewnego rodzaju ułatwieniem może być przyjęcie pewnych kamieni milowych, na przykład: „chcę być wolna finansowo, kiedy stuknie mi 40-tka, 50-tka itp. lub gdy nasze młodsze dziecko skończy studia i się usamodzielni”.
Jeszcze trudniejsze jest określenie niezbędnego poziomu pasywnych dochodów.

Komentarze

 • 0

 • Ocena:

  5

  (1)

Brak wpisów. Bądź pierwszym, który skomentuje!

Dodaj komentarz