Lista autorów


Joanna Greguła

Notariusz w Krakowie, wieloletni członek władz samorządowych, a obecnie prezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie, członek międzynarodowego zespołu ds. jurysdykcji prewencyjnej w ramach projektu Komisji Notariatów Unii Europejskiej, wiceprezes Ars Legis Stowarzyszenia im. św. Ivo Helory Patrona Prawników, członek Zarządu Fundacji Dzieło Pomocy Dzieciom w Krakowie. Doświadczony wizytator i szkoleniowiec, autorka publikacji z zakresu aplikacji notarialnej. Prywatnie miłośniczka muzyki, literatury i psów. Autorka tomiku wierszy „Przedtem i potem”.

 

Artykuły autora


 • 05.03.2012 - Joanna Greguła

  Czy w notariacie może istnieć konkurencja?

  Łatwo jest w imię demokratyzacji stosunków społecznych, zarzutu cechowego charakteru zawodu, konieczności rezygnacji z tradycyjnego majestatu prawa, bezduszności i niepraktyczności procedur czy unowocześnienia systemu w imię interesu całego wymiaru sprawiedliwości stawiać tezy uzasadniające dopuszczenie do zawodu notariusza nieograniczonej ilości osób bez żadnej kontroli ze strony państwa.
   Z kolei obniżenie taksy notarialnej to ekonomiczne podcięcie fundamentów notariatu, które prowadzi do destabilizacji instytucji mającej istotne funkcje społeczne.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 30.09.2011 - Joanna Greguła

  Paradoks otwarcia zawodu notariusza

  Samorządy prawnicze stoją obecnie przed powszechnie dyskutowanym problemem tzw. otwarcia zawodu. Dotyczy to także notariuszy.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 30.08.2011 - Joanna Greguła

  Polski notariat na rozstajach

  Czy dwadzieścia lat po reprywatyzacji polskiego notariatu można mówić o jego kryzysie?

  Pamiętam jeszcze czasy państwowego biura notarialnego, kiedy na podpisanie umowy klienci czekali bardzo długo. Rezultatem był jednak akt notarialny, dokumentujący, tak jak dziś, przeniesienie własności nieruchomości. Tego w ustroju socjalistycznym nie udało się zniszczyć.

  Czytaj dalej »

  • 0