23.04.2012 - Anna Miśtal - Kluś

Spadkobranie testamentowe nieruchomości położonych w Polsce

Artykuł wyjaśnia zasady, jakim podlegają transgraniczne sprawy spadkowe w zakresie nieruchomości  z punktu widzenia polskiego prawa. Omawia normy kolizyjne, służące ocenie ważności testamentu oraz określające, według prawa którego państwa nastąpi nabycie spadku. Następnie przedstawia zasady dotyczące dziedziczenia testamentowego oraz ustanowienia zapisu nieruchomości, jak również alternatywne metody przeniesienia własności nieruchomości na rzecz osoby trzeciej.

  • 3

  • Ocena:

    5

    (7)

I. Wprowadzenie
Z uwagi na liczną grupę Polaków zamieszkujących poza granicami kraju, w tym także z uwagi na zawierane przez Polaków mieszane małżeństwa, które prowadzą do tego, że bardzo często cudzoziemcy stają się spadkobiercami majątków położonych na terytorium Polski, tematyka spadkobrania majątków pozostawionych w Polsce na podstawie testamentów sporządzonych przez obywateli Polski w Polsce lub za granicą ma bardzo doniosłe społecznie znaczenie. Problematyka ta jest aktualna również w sytuacji, w której obywatel innego kraju niż Polska rozporządzi w testamencie majątkiem, w skład którego wchodzi nieruchomość położona na terytorium Polski.

Jeśli spadkodawca zostawił w Polsce nieruchomość, aby spadkobierca (lub zapisobierca) mógł nią swobodnie dysponować zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, musi uzyskać stwierdzenie nabycia spadku wydane przez polski sąd (art. 1108 w zw. z art. 1107¹ k.p.c.), niezależnie od ewentualnego postępowania spadkowego przeprowadzonego w innym kraju. Alternatywnie spadkobierca może uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza w Polsce, o ile nie wchodzą w grę wyłączenia sporządzenia tego aktu wymienione w ustawie Prawo o notariacie.


Komentarze

  • 3

  • Ocena:

    5

    (7)

  • 29.05.2012

    Anna Miśtal-Kluś

    Jeśli nieruchomość ma być przedmiotem zapisu windykacyjnego, to testament musi być sporządzony w formie aktu notarialnego.

  • 07.05.2012

    Krystyna

    nie musi, wystarczy odręcznie sporządzony testament, opatrzony podpisem i datą.

  • 26.04.2012

    kresowiak

    Jeżeli przedmiotem zapisu jest nieruchomość - czy testament musi być sporządzony w formie aktu notarialnego ?

Dodaj komentarz