05.03.2012 - Michał Bieniak
Skała czy ruchome piaski
„Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej” – taki napis widnieje na budynku Sądu Okręgowego w Warszawie. Chciałoby się rzec, że sprawiedliwość może i ostoją jest, ale prawo na pewno nie, bo trudno za ostoję uznać ruchome piaski. W samej tylko poprzedniej kadencji, Sejm uchwalił 952 ustawy, gdy tymczasem funkcjonujący w warunkach wielkiego przełomu tzw. Sejm kontraktowy – 247, zaś Sejm IV kadencji, na którym spoczął główny ciężar implementacji prawa unijnego do polskiego systemu prawa, 894 ustawy (dane za stroną internetową: www.sejm.gov.pl). Czy w okresie poprzednich czterech lat zmienialiśmy ustrój? Nie. Czy nastąpił jakiś inny wielki przełom, wymagający ogromnej interwencji ustawodawcy? Nie.
rys. Hanna Kotowska
Trwałość prawa jest wartością samą w sobie. Pozwala na jego poznanie przez obywateli i zrozumienie, w czym niebagatelną rolę odgrywa doktryna i orzecznictwo (mit możliwości stworzenia prawa powszechnie zrozumiałego głoszony w epoce Oświecenia pozostał bowiem i na zawsze pozostanie utopią), w końcu na przyzwyczajenie się obywateli do obowiązujących przepisów.
Komentarze
0
Ocena:
(2)
Brak wpisów. Bądź pierwszym, który skomentuje!
Dodaj komentarz
Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować. Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść do formularza logowania lub zarejestruj się.