Lista autorów


Małgorzata Grelewicz - La Mela

Doktor nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jedna z dwóch współautorek Włosko-Polskiego Słownika Terminologii Prawniczej. Kierownik Biura Rady OIRP w Krakowie. Miłośniczka i entuzjastka kultury, sztuki i przyrody Włoch.

Zainteresowania: literatura, architektura sakralna, ikonografia, fotografi a artystyczna, geologia. 

Artykuły autora


 • 17.04.2012 - Małgorzata Grelewicz - La Mela

  SYCYLIJSKIE KLEJNOTY

  Dzień był wyjątkowo piękny i ciepły. Błękitne bezchmurne niebo, znakomita widoczność pozwalała mi na obserwowanie drugiego brzegu. Rozciągała się przede mną Sycylia, wyspa magiczna i tajemnicza. Niecierpliwie oczekiwałam na prom, który miał mnie zawieść do Mesyny. Wreszcie nadpłynął. Widniał na nim wielki napis Caronte (w polskim tłumaczeniu Charon) i przywołując w nazwie mitologicznego przewoźnika dusz zmarłych przez  Styks, powiedział mi wiele o Sycylii zanim postawiłam na niej swą stopę. Przypomniał mi, że Sycylia to nie tylko złote plaże, prażące słońce,  perły architektury lecz również miejsce cienia, żałoby i gwałtu, gdzie krew i pamięć o niej zastyga powoli.

  Czytaj dalej »

  • 0

 • 05.09.2011 - Małgorzata Grelewicz - La Mela

  W cieniu wielkiej góry

  Z wielu miejsc na Sycylii można podziwiać Etnę - najwyższy wulkan Europy, niepodzielnie królujący nad krajobrazem. Dla oczytanych, obytych i „ukulturalnionych” turystów jest to kuźnia najpracowitszego z bogów mitologii greckiej, Hefajstosa, dla Sycylijczyków to po prostu Góra (a Muntagna).

  Czytaj dalej »

  • 0