22.08.2012 - Dariusz Jan Babski

„O suchym pysku”*

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu - Dz. U. Nr 163, poz. 1348 ze zmianami - obowiązuje od ponad 9 lat. Przez ten czas nie zmieniono wysokości opłat za czynności adwokackie.

 • 5

 • Ocena:

  4.75

  (4)

Od chwili ukazania się rozporządzenia doszło do zmian, które sprawiają, że opłaty z 2002 r. nie korespondują z obecnymi warunkami rynkowymi, z cenami innych usług i towarów, od których my, adwokaci, jesteśmy zależni. Wskazują na to dane statystyczne.

Komentarze

 • 5

 • Ocena:

  4.75

  (4)

 • 28.08.2012

  RicoK

  Odnośnie tematu: "Stawki mniejsze niż życie", Palestra 7-8/2012.
  Jak żyć? !!!

 • 25.08.2012

  mate

  Nie oszukujmy się, nie zmieni się nic jeśli nie będzie jeszcze gorzej. O ile dobrze pamiętam minister Ziobro już planował wprowadzić maksymalne stawki dla radców/adwokatów jakie mogą w danej sprawie wziąć i to w tym z wyboru! W ocenie społeczeństwa prawnicy to naciągacze, którzy biorą kosmiczne stawki i nic nie robią. Więc proszę sobie wyobrazić teraz jak wielce niepopularna społecznie byłaby decyzja o podwyższeniu stawek za urzędówki. To się po prostu nie wydarzy. Dawno już doszedłem do wniosku, że jest to po prostu część działalności pro bono prawników i nic więcej. Stawki za sprawy ZUSowskie i pracownicze dobitnie to odzwierciedlają.

 • 22.08.2012

  notisz

  To, że w sprawie wynagrodzenia adwokackiego nic nie zmieniło się na lepsze,mnie - notariusza nie dziwi, skoro w tym samym czasie, taksa notarialna dwukrotnie (2007 r. i 2012 r.) została znacznie obniżona. Pozycja prawników, wszystkich w zasadzie, stale ulega planowemu obniżaniu. I okazuje się, że nie ma znaczenia jaka partia jest w tym czasie u władzy. Zwycięża chęć przypodobania się tzw. ogółowi społeczeństwa, które uważa, że usługi prawnicze są za drogie, a prawnicy nieuzasadnienie zarabiają kokosy.

 • 22.08.2012

  Spato

  "Od Redakcji: (..) od tego czasu NRA podjęła szereg inicjatyw w zakresie poprawy krytykowanych przepisów."

  Szczerze mówiąc, to nie kojarzę zbyt wielu.

  Pozdrawiam,
  S.

 • 22.08.2012

  bonafides

  Jak powszechnie wiadomo nie zmieniło się nic! Chyba czas byłby zwrócić się do ministra sprawiedliwości o zmiany lub jak to uczynili parę razy sędziowie ogłosić powszechny strajk i nie reprezentować oskarżonych z urzędu. Koszty zastępstwa procesowego z urzędu wiele razy nie pokrywają wydatków (nie liczę pracy adwokata nad daną sprawą) - same dojazdy, widzenia w areszcie śledczym, wizyty w prokuraturze, przegląd akt sądowych itp wielokrotnie przewyższają otrzymaną często po latach prowadzonego postępowania kwotę - słowem pracujemy pro bono!

Dodaj komentarz