10.03.2013 - Magdalena Fertak

Stawki zastępstwa a interes społeczny

Zakończył się kolejny organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Po raz kolejny w imieniu Naczelnej Rady Adwokackiej zajmuję się koordynowaniem udziału adwokatów w tym przedsięwzięciu. I coraz częściej nasuwają się gorzkie refleksje i poczucie rozdwojenia jaźni. 

 • 1

 • Ocena:

  5

  (3)

Z jednej strony – słowa podziękowania, ze strony organizatora Tygodnia (czyt. Ministerstwo Sprawiedliwości)  pełne szacunku wobec naszej pracy, z drugiej – co chwila pojawiające się informacje o, łagodnie mówiąc, niechęci do naszego samorządu ze strony tegoż samego Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Komentarze

 • 1

 • Ocena:

  5

  (3)

 • 17.04.2013

  katarzynia

  W 100% zgadzam się z argumentami zawartymi w tym artykule i gratuluję Pani Mecenas inicjatywy, aby poruszyć ten "drażliwy" temat. W istocie, wynagrodzenie za sprawy z urzędu od prawie 11 lat nie uległo zmianom na naszą korzyść i absolutnie zgadzam się, że jest to praca za darmo. Co więcej, Sądy zdaję się nie zauważają, jakie "porażające" w swej wysokości wynagrodzenie otrzymujemy za prowadzenie spraw z urzędu, czego sama doświadczyłam podczas jednej z takich spraw, kiedy to Sąd, uwzględniając mój wniosek, przesunął godzinę wywołania sprawy o półtorej godziny (miałam kolizję terminów), przy czym dodał, aby obrońcy (na 17 oskarżonych jest tylko 3 z wyboru!) nie przyjmowali spraw, które kolidują z terminami tejże sprawy ... Świetnie ... tylko za co żyć? ...

Dodaj komentarz