W Polsce rocznie przesłuchuje się ok. 5 000 dzieci, które padły ofiarami przemocy i wykorzystywania seksualnego lub były świadkami tego typu zdarzeń. Bardzo często w takich sprawach dzieci są jedynymi świadkami, które mogą zeznać przed sądem, co się wydarzyło. Ze względu jednak na traumatyczne doświadczenie oraz trudności wynikające z rozwoju społecznego, poznawczego wymagają szczególnych warunków przesłuchania. Przyjazne warunki pozwalają na ochronę dzieci przed wtórną wiktymizacją, ale także na uzyskanie wartościowego materiału dowodowego.
Fundacja Dzieci Niczyje od 2002 roku realizuje program „Dziecko – świadek szczególnej troski”, którego celem jest poprawa sytuacji dzieci uczestniczących w procedurach prawnych, takich jak rozprawa sądowa, przesłuchanie prokuratorskie lub policyjne. Adresowany jest do sędziów, policjantów, prokuratorów, adwokatów i innych profesjonalistów zajmujących się pomocą dziecku i rodzinie, a także do przedstawicieli władz lokalnych i centralnych, jak również samych dzieci i ich rodziców/opiekunów.
Jeśli chcesz zobaczyć cały artykuł zaloguj się lub zarejestruj
Komentarze
0
Ocena:
(1)
Brak wpisów. Bądź pierwszym, który skomentuje!
Dodaj komentarz
Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować. Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść do formularza logowania lub zarejestruj się.