02.10.2012 - Agata Rewerska
Opinia prawna – fenomen tegorocznego egzaminu radcowskiego
Egzamin zawodowy – radcowski czy adwokacki - jest i zawsze był ważnym wydarzeniem w życiu za równo zdających go osób, jak i samorządu. Od czasu wprowadzenia egzaminów ministerialnych egzaminy zawodowe stały się także pewnym wyznacznikiem skuteczności szkolenia prowadzonego przez izby i rady poszczególnych samorządów. W konsekwencji powyższego przebieg egzaminów jest od kilku lat dokładnie obserwowany i szeroko komentowany w środowisku. Budzi on także co roku dużo emocji dotyczących stopnia trudności i skomplikowania zadań egzaminacyjnych. W odniesieniu do tegorocznego egzaminu oczekiwano ponownie trudnych, złożonych pytań na teście i zadań wymagających rozróżnienia pomiędzy błędami w ustaleniach faktycznych i błędnym zastosowaniem prawa materialnego. Tymczasem sierpniowy egzamin okazał się być bardziej zaskakującym niż trudnym. Zaskoczeniem bowiem była konieczność skonstruowania opinii prawnej na części drugiej egzaminu radcowskiego…
Opinie prawne co prawda pojawiają się w ustawie o radcach prawnych oraz w prawie o adwokaturze jako formy wykonywania zawodu odpowiednio radcy prawnego bądź adwokata, jednak ich procesowa odmiana spotykana jest w praktyce dość rzadko.
Komentarze
0
Ocena:
(2)
Brak wpisów. Bądź pierwszym, który skomentuje!
Dodaj komentarz
Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować. Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść do formularza logowania lub zarejestruj się.