02.04.2012 - MIDA

Macierzyństwo w „rozsądnych granicach"

W Polsce korzystanie przez pary z usług matek zastępczych, tzw. surogatek, budzi wiele kontrowersji. Inaczej jest w Anglii i Walii. Umowy dotyczące urodzenia dziecka przez surogatkę i oddania go na wychowanie innej parze są tam dopuszczalne, o ile nie prowadzą do wzbogacenia się matki zastępczej, a wydatki wiążące się z wykonaniem tego specyficznego porozumienia mieszczą się w „rozsądnych granicach” (oryg.: reasonable expenses).

  • 2

  • Ocena:

    5

    (1)

Zagadnienie dopuszczalności umów z matkami zastępczymi o urodzenie dziecka było w ostatnim czasie rozpatrywane przez Sąd Najwyższy Anglii i Walii. Sprawa dotyczyła porozumienia, jakie zostało zawarte przez dwoje małżonków z Wielkiej Brytanii (pan „A” i pani „A”) z hinduską kliniką specjalizującą się w tego typu usługach.
Małżonkowie zapłacili 27 tys. funtów w zamian za co klinika zobowiązała się do znalezienia dwóch zdrowych kobiet, mających wystąpić w roli matek zastępczych dla ich przyszłych dzieci. W kwocie 27 tys. mieściło się 6 tys.

Komentarze

  • 2

  • Ocena:

    5

    (1)

  • 05.04.2012

    A. Swaczyna

    Chętnie zobaczyłabym taką umowę. Interesuje mnie, czy są ujęte w umowie kwestie np. utraty zdrowia w związku z ciążą surogatki.

  • 05.04.2012

    A. Swaczyna

    Jakiś czas temu trafiłam na program telewizyjny dotyczący właśnie surogatek. Zorientowałam się, że chodzi o jakąś umowę, ale nie wiedziałam dokładnie - jaką. Z przyjemnością przeczytałam artykuł uzupełniający moją wiedzę na ten temat.

Dodaj komentarz