16.06.2015

Krakowski Instytut Allerhanda pomaga osobom nadmiernie zadłużonym. Upadłość konsumencka - Szansa 2.0

Wielkie zagrożenia dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego niesie za sobą niedostrzegany powszechnie w chwili obecnej – a odnotowywany przez instytucje analityczne – wielki wzrost nadmiernego zadłużenia Polaków, którzy często z przyczyn zupełnie przez siebie niezawinionych nie są w stanie podołać swoim zobowiązaniom. Odmiennie jednak niż w przypadku np. Amber Gold i kredytów frankowych, polskie prawo przewiduje dla tych osób wyjście z sytuacji.

 

 

  • 0

Celem projektu Szansa 2.0. jest zmniejszenie zadłużenia poprzez wykorzystanie szansy jaką stwarzają znowelizowane przepisy o upadłości konsumenckiej. Rezultatem zastosowania przepisów może być nawet zupełne zwolnienie zadłużonego z długów, które nie mogą być spłacone (tzw. oddłużenie), w pewnych sytuacjach nawet bez jakichkolwiek rozliczeń!

Choć możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej istnieje w Polsce od w 2009 r., to jednak przypadki ogłoszenia upadłości konsumenckich były - wskutek niezwykle restrykcyjnych przesłanek - marginalne. Przepisy diametralnie zmieniły się w styczniu 2015 r., pozwalając na częstsze stosowanie upadłości konsumenckiej w praktyce – co jednak umknęło powszechnej uwadze.

Korzystając z tej pozytywnej zmiany przepisów prawa, Instytut Allerhanda uruchomił dedykowany portal internetowy (www.szansadwazero.pl). Witryna zawiera, jedyny taki w Polsce, automatyczny test, który pozwoli jego użytkownikowi oszacować czy może ogłosić upadłość konsumencką. Osoby zainteresowane znajdą również na portalu czytelne informacje dotyczące konsumenckiego postępowania upadłościowego (jak przebiega to postępowanie? jakie są jego koszty?).

Co nie mniej istotne, Instytut Allerhanda w ramach projektu Szansa 2.0. świadczy również nieodpłatnie za pośrednictwem wolontariuszy pomoc prawną dla osób zadłużonych. W ramach tej pomocy wolontariusze w miarę możliwości udzielą zainteresowanym osobom szczegółowych wyjaśnień dotyczących konsumenckiego postępowania upadłościowego, a także możliwości i szans kwestionowania zadłużenia. 

Projekt Szansa 2.0 jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Brak wpisów. Bądź pierwszym, który skomentuje!

Dodaj komentarz