10.07.2014

Kolejna publikacja Oficyny Allerhanda

Książka „Dyrektywa o prawach akcjonariuszy. Studium tworzenia prawa i przewodnik po dyrektywie” dr. Krzysztofa Grabowskiego ma charakter przewodnika po ważnej i skomplikowanej materii prawnej. Już niebawem opublikuje ją instytutowa oficyna wydawnicza.

  • 0

Dyrektywa jest głównym aktem normatywnym kształtującym europejski ład korporacyjny, od którego zależy poszanowanie prawa własności inwestorów. Wynikające z niej przepisy będą miały wpływ praktycznie na wszystkie podmioty w formie spółek kapitałowych. Publikacja jest zatem dedykowana regulatorom i służbom prawnym administracji rządowej oraz parlamentu, partnerom i ekspertom największych kancelarii prawnych obsługujących rynek kapitałowy, kadrze zarządzającej spółek kapitałowych, inwestorom i właścicielom akcji i udziałów w spółkach kapitałowych w Polsce i w innych krajach unijnych, uczonym i ekspertom polskiego i europejskiego świata akademickiego, studentom finansów i europeistyki.


Książkę rekomendują m.in.:

 

„Książka doktora Krzysztofa Grabowskiego dotyczy zagadnień o wysokiej istotności dla życia społeczno-gospodarczego w Polsce i Unii Europejskiej. Tematyka w niej zawarta ma również istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Polski – tym bardziej, że kwestia ochrony praw akcjonariuszy ma szczególny walor praktyczny w kraju rozwijającego się w dalszym ciągu rynku kapitałowego. W istocie bowiem prawo rynku kapitałowego opiera się na dwóch pryncypiach – ochronie inwestora i zarazem ochronie akcjonariusza – które stanowią czasami jedność.”

prof. UW dr hab. Aleksander Chłopecki, Uniwersytet Warszawski

„Książka Krzysztofa Grabowskiego wieńczy badania zainicjowane na jednym z pierwszych seminariów w Instytucie Allerhanda w Krakowie. Przychylne przyjęcie przez doktrynę wstępnych wyników opublikowanych w Czasopiśmie Kwartalnym HUK zachęciło Autora do kontynuacji prac i stworzenia unikalnej oraz bardzo wartościowej rozprawy, która z jednej strony stanowi dojrzałą dysertację z dziedziny prawa akcyjnego, z drugiej zaś studium legislacyjne, ukazujące „kuchnię” procesu ustawodawczego zarówno na poziomie unijnym jak i krajowym. W odróżnieniu od wielu innych rozpraw doktorskich, praca ma nie tyle charakter „aspiracyjny”, ile stanowi podsumowanie wieloletnich badań autora – doświadczonego praktyka i badacza rynku kapitałowego, corporate governance oraz zjawisk regulacyjnych obejmujących obie te istotne sfery życia gospodarczego.”

dr Arkadiusz Radwan, Instytut Allerhanda

„W dotychczasowej polskiej doktrynie brakowało pogłębionego studium, które ukazywałoby w całej złożoności proces planowania i przygotowania dyrektywy na poziomie unijnym oraz opracowania projektu polskiej ustawy implementującej we współpracy z uczestnikami rynku kapitałowego. Lukę tę wypełnia monografia Krzysztofa Grabowskiego, która jest tym cenniejsza, że Autor aktywnie uczestniczył zarówno w pracach legislacyjnych nad Dyrektywą, będąc członkiem Grupy Roboczej Rady UE reprezentującym Polskę, jak i w przygotowaniu projektu ustawy implementującej Dyrektywę do prawa polskiego.”

dr hab. Krzysztof Oplustil, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Allerhanda

Pod względem warsztatowym praca jest bez zarzutu, wsparta obszerną i starannie dobraną bibliografią oraz tekstami źródłowymi. Cennym wkładem jest badanie ankietowe skonstruowane i przeprowadzone przez autora, wraz ze statystycznym opracowaniem wyników. Autor samodzielnie formułuje bardzo zaawansowane wnioski, a także propozycje de lege ferenda, posługując się jasnym i komunikatywnym przekazem, doskonałym także w warstwie stylistycznej i językowej. Reasumując, uważam przedstawioną pracę za znakomitą. Stanowi ona wzorzec, jak należy pisać prace doktorskie.

prof. UW dr hab. Michał Romanowski, Uniwersytet Warszawski

„Regulacje unijne systematycznie przenikają do systemów prawnych państw członkowskich, przeobrażają ich rynki i społeczeństwa. Wartość monografii dr. Krzysztofa Grabowskiego polega na przejrzystym ukazaniu – na przykładzie dyrektywy o prawach akcjonariuszy – procesu tworzenia prawa unijnego, a także wpływu jej postanowień na harmonizowane z nimi polskie przepisy o spółkach handlowych. Cenna lektura dla ludzi rynku kapitałowego!”

prezes Andrzej S. Nartowski, Polski Instytut Dyrektorów, Warszawa

//

Książka dotyczy zagadnień o wysokiej istotności dla życia społeczno-gospodarczego w Polsce i w Unii Europejskiej. Mają one również istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Polski – tym bardziej że kwestia ochrony praw akcjonariuszy ma szczególny walor praktyczny w kraju rozwijającego się rynku kapitałowego. Wartością ocenianej pracy jest w szczególności metoda jej sporządzenia. (…) Nie znam innej pracy naukowej stanowiącej, rzeczywiście zgodnie z tematem, studium tworzenia prawa – zarówno na poziomie organów Unii Europejskiej, jak i na poziomie krajowym. Jakkolwiek wielokrotnie uczestniczyłem w pracach legislacyjnych (na obu poziomach) jak również byłem negocjatorem w procesie akcesyjnym, to jednak nigdy nie byłem tak konsekwentnym uczestnikiem procesu legislacyjnego jak Autor recenzowanej monografii. (…) Dla Czytelnika wartość tej pracy polega w szczególności na możliwości obserwacji i analizy procesów decyzyjnych i legislacyjnych w istocie ad ovo. W tym zakresie praca ta ma istotnie charakter unikatowy.

prof. zw. dr hab. Aleksander Chłopecki, Uniwersytet Warszawski

W dotychczasowej polskiej doktrynie brakowało pogłębionego studium, które ukazywałoby w całej złożoności proces planowania i przygotowania Dyrektywy na poziomie unijnym oraz opracowania projektu polskiej ustawy implementującej we współpracy z uczestnikami rynku kapitałowego. Lukę tę wypełnia monografia Krzysztofa Grabowskiego, która jest tym cenniejsza, że Autor aktywnie uczestniczył zarówno w pracach legislacyjnych nad Dyrektywą, będąc członkiem Grupy Roboczej Rady UE reprezentującym Polskę, jak i w przygotowaniu projektu ustawy implementującej Dyrektywę do prawa polskiego. (…) Dokładne informacje o celach przyświecających prawodawcom unijnemu i krajowemu oraz o przebiegu prac legislacyjnych mogą być wykorzystane przy wykładni celowościowej i historycznej obowiązującego prawa, przyczyniając się do lepszego zrozumienia (wciąż jeszcze) nowych regulacji i wyjaśnienia problemów pojawiających się na ich tle w praktyce. (…) Rozprawa jest napisana językiem jasnym, komunikatywnym, a niekiedy wręcz barwnym (vide porównanie trzech kategorii spółki publicznej do trzech rodzajów prawd w świetle góralsko-tischnerowskiej teorii poznania).

dr hab. Krzysztof Oplustil, Uniwersytet Jagielloński

Komentarze

Brak wpisów. Bądź pierwszym, który skomentuje!

Dodaj komentarz